Wtyczka WordPress Redirection sprawia problemy

Wtyczka WordPress Redirection sprawia problemy na moich rozbudowanych stronach i to jest powód, że po latach korzystania z tej wtyczki przyszedł czas rozstania.

Wtyczka WordPress Redirection

Prosta wtyczka pozwalająca nam przekierowywać stare adresy (linki) na nowe adresy (linki). No i jest niesamowicie popularna (2 miliony instalacji!). Sam wiele lat z niej korzystałem przy przeróżnych stronach internetowych.

Ostatnio próbowałem z niej korzystać przy większym i bardziej skomplikowanym projekcie (Atlas akwarystyczny online) gdy przekierowywałem wpisy w atlasie do właściwych artykułów gdzie szerzej opisuję dane gatunki ryby, ślimaków, roślin (zachęcam każdego kto zaczyna akwarystykę domową na stronę BeVario Aquatic).

Okazało się, że wtyczka stwarza problemy, przestaje działać. Oczywiście strona internetowa oparta o CMS WordPress  już ma wiele zainstalowanych wtyczek i zawsze istnieje szansa, że przy dużej ilości wtyczek do WordPress może pojawić się konflikt w działaniu (i dodajmy do tego szablon WordPress, który sam w sobie jest rozbudowanym kombajnem).

Niemniej zawsze staram się tak dobrać elementy strony by konfliktu nie było (w ramach optymalizacji strony internetowej). Co więcej – ostrożnie robię aktualizacje (pojedynczo i tylko w tedy gdy dana aktualizacja jest warta). Jeżeli coś działa dobrze to staram się nie kombinować.

No i przyszedł dzień gdzie wtyczka znów pokazała swój charakter. I przestała działać. O tyle się zdenerwowałem w moim zaskoczeniu, bo od wielu tygodni nic na stronie nie rozbiłem oprócz dodawania nowych wpisów. I żeby było śmieszniej, nie dodawałem tych wpisów do atlasu akwarystycznego (jest tam mechanizm pośredni czyli dodawanie taksonomie i przekierowywanie ich na artykuły – taki sposób wybrałem by atlas miał sens i był łatwy w użyciu).

Wtyczka zdechła. W sumie to już kolejny raz na tej stronie więc postanowiłem znaleźć coś innego. I na szczęście udało się (o nowym zamienniku napiszę w przyszłości).

Dodam tylko, że ta nowa sytuacja uświadomiła mi jedno – wtyczka WordPress Redirection jest już przestarzała w swoim wyglądzie, zapleczu. Nie zawsze przesiadka na nowszy model jest warta ale w tym przypadku była (wręcz konieczna).

O tyle żałuję, że z wtyczką tą spędziłem wiele lat i w sumie nadal jest dobra. Ale są zastrzeżenia: małe projekty, proste problemy. Jest w niej jedna warta uwagi rzecz czyli automatyczne przekierowania. Wtyczka sama z siebie zapytania do nieistniejących już linków przekierowuje na istniejące. I robi to skutecznie.

Niemniej ja potrzebuję całego wachlarzu możliwości a tego już ta wtyczka mi dać nie może. Ponadto przestałem jej ufać i nie wyobrażam sobie pracy jaką musiałbym włożyć w ustawianie nowych reguł przekierowania na przykład za rok czy dwa gdy znów ta wtyczka mi się popsuje.

Pomijam fakt, że nie udało mi się jej skutecznie uruchomić przy danej konfiguracji strony. Wcześniej nie było konfliktu, nagle się pojawił mimo braku zmian na stronie. To dość mocno dyskwalifikuje tą wtyczkę w moich oczach i mimo nadal istniejących zalet nie mogę polecić tej wtyczki. Już nie.

Wtyczka WordPress Redirection – Ocena 2/10.

Powiązane artykuły

Komentarze

Wtyczka WordPress Redirection sprawia problemy na moich rozbudowanych stronach i to jest powód, że po latach korzystania z tej wtyczki przyszedł czas rozstania. Wtyczka WordPress Redirection Prosta wtyczka pozwalająca nam przekierowywać stare adresy (linki) na nowe adresy (linki). No i jest niesamowicie popularna (2 miliony instalacji!)....Wtyczka WordPress Redirection sprawia problemy