Walking Dead. Mobilna gra. W pułapce mechaniki

Walking Dead to świetna gra na Androida. Wiernie oddaje klimat genialnego serialu czyli The Walking Dead. Pełna nazwa tej gry to The Walking Dead No Man’s Land. Naprawdę długo grałem w tą grę (i można w nią zupełnie za darmo grać!). Przyszedł jednak okres gdzie dotarłem do ściany. Ściany wywołanej mechaniką tej gry. Odinstalowałem a jednak nadal ja polecam. Zapraszam do recenzji tej mobilnej gry.

Mobilne gry a filmy

Miałem okazję grać w wiele mobilnych gier (gry na Androida i na smartfonie i na tablecie i na emulatorze). W większości przypadków gdzie usiłowano wykorzystać popularność danego filmu czy serialu, według mnie zrobiono te gry fatalnie. Są dwie przyczyny.

  • Brak wierności. W grach po prostu nawiązywano do filmu. Tak naprawdę intencją było zwabienie gracza. Według mnie to oszustwo.
  • Pay4win. Magię kina wykorzystano by wyżreć z gracza ostatnie pieniądze. Tu nie ma miejsca na delikatne niedopowiedzenie.

Walking Dead

Według mnie gra mobilna Walking Dead jest w ścisłej czołówce (pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że ma miejsce top 1 na chwilę obecną ale jestem w trakcie rozgrywania innej produkcji i kto wie – może ta nowość będzie na top 1) pod względem wykorzystania popularności serialu lub filmu, stworzenie gry na tej podstawie,  przeniesienia jej na urządzenia mobilne z uwzględnieniem faktu, że na świecie istnieje wiele graczy free2play.

pay2win a free2play

Zawsze powtarzam, że to normalne iż gra jest skierowana do graczy pay2win bo to dzięki nim każdy gracz może cieszyć się latami tą grą, jest ona aktualizowana, serwery są utrzymywane. Ale jeżeli producent gry, zapomnie o graczach free2play czyli gra będzie ograniczała się tylko do rozgrywki między graczami pay2win czyli dość małej liczby osób to każda taka gra szybko upadnie. Dlaczego?

Gracze free2play wnoszą wiele pozytywnych rzeczy do każdej gry. To, że stanowią silne zagęszczenie serwerów jest sprawą oczywistą. Ale mam wrażenie, że zapomina się o innych sprawach. Społeczność. I nie chodzi mi o forum czy czat w grze. Chodzi mi o coś głębszego.

Objawiają się nowi yotuberzy nagrywający filmiki typu porady o grze, powstają strony internetowe z poradami o grze, mnóstwo źródeł w Internecie pisze o takiej grze a to napędza mechanizm (więcej popularności to więcej graczy) a także pozwala utrzymać zdobytą wysoką popularność. Dzięki temu jakiś odsetek rosnącej liczby graczy zacznie dokonywać zakupów w grze. Dzięki temu gra się rozwija a dzięki temu pętla się domyka.

Tak więc gry mające w sobie element (dobrze przygotowany!) free2play mają większą szansę na sukces.

Gra Walking Dead za darmo

Z czystym sumieniem mogę napisać, że granie w tą grę na androida odbywa się bez konieczności wydania nawet jednej złotówki. Co więcej, ja nigdy (a grałem naprawdę długo) nie poczułem, że warto wydać nawet jedną złotówkę. Bo nie wiem w czym miało by mi to pomóc. Gra w trybie feee2play może dać Tobie dosłownie wszystko. Nie wiem na czym twórcy zarabiają. Nie wiem jak duża jest liczba graczy, którzy jednak wydają pieniądze. Na podstawie obserwacji mogę się domyślić, że bilans się zgadza. Gra ciągle istnieje i ciągle jest aktualizowana.

Ale nadal zachodzę w głowę, jaki tam jest model biznesowy. Pod tym względem gra Magnum Quest jest podobna do gry Walking Dead niemniej, w tamtej grze pewne mechanizmy zachęcające do wydania pieniędzy da się odczuć. Mam wrażenie, że tam to jest lepiej poukładane.

Solo czy w gildii?

I znów. Nie wiem (a miałem okazję nie raz) po co się w tej grze potrzebna jest gra w gildii. Nie ma jakichś specjalnych nagród, nie ma nawet dobrej interakcji wewnątrz gildii. Granie w gildii w trybie solo jest bez sensu – zakładam, że każdy z czytelników wie, że granie w gildii automatycznie jest związane z grą PvP. W tej grze nie ma nic zachęcającego do gry w gildii. Ta gra, według mnie jest dobrze przygotowana pod tryb solo ale tryb PvP jest słaby.

Solo czy PvP?

O pewnym elemencie świadczącym, że gra na androida Walking Dead nie jest przygotowana do gry w trybie PvP napisałem wyżej. Takim gwoździem do trumny obrazującym fakt, że ta gra jest przeznaczona dla graczy w trybie solo jest ilość zadań, aktywności przeznaczonych dla różnych trybów. Według mnie zdecydowanie wygrywa tryb solo. Tym bardziej, że w trybie PvP nie ma lepszych nagród albo takich których nie zdobędziemy (szybko) w trybie solo.

Ogólnie w tej grze nie ma nic zachęcającego do gry w trybie PvP.

Krocząca nuda

Jak wspomniałem, tryb PvP w tej grze leży. A to jest jakimś przyczynkiem do rosnącego zniechęcania do tej gry. Zniechęcenia kończącego się odinstalowaniem. Ja osobiście preferuję granie solo. Ale na miłość boską, ileż można w trybie solo tylko klikać? Każdy prędzej czy później zapragnie rywalizacji. Czegoś nowego, emocjonującego, losowego.

W tej grze ten aspekt jest tragiczny.

W pułapce schematu

Chodzi i pewien fundament. To jest gra turowa w której przesuwamy po polach na planszy członków naszej drużyny. Każdy z nich ma inny rodzaj ataku, pewne pomniejsze umiejętności. Zadania są proste. Rozwalić przeciwnika, uruchomić jakiś mechanizm czy dotrzeć w jakieś miejsce. Ponieważ jedynym elementem zmiennym jest poziom naszych postaci (i ekwipunku) to cała gra opiera się na jednym: zdobywać poziom by rozwalać tura po turze mocniejszych przeciwników.

Nic w tej grze nie ma innego. Każde wydarzenie, każda nasza aktywność jest oparta o ten mechanizm. A jeżeli tak, to po ilu setkach, czy tysiącach walk powiecie dosyć? Przypominają mi się dwie gry dość podobne do Walking Dead i tego schematu

Walking Dead a World of Warships

Gra na androida kontra kombajn na komputery stacjonarne. W World of Warships (i World of Tanks) schemat jest identyczny. Tak samo idiotyczny. Ciągle robimy to samo. Jednak w odróżnieniu od Walking Dead w World of Warships mamy dwa elementy, które nas na dłużej przyciągają (bo zasłaniają idiotyzm gry).

  • Magia pięknych modeli okrętów i element kolekcjonerski.
  • Są duże różnice w bitwach (losowość mapy, drużyny, umiejętności graczy, wybór naszego okrętu do boju ma znaczenie)

W grze Walking Dead nie ma tych elementów. Dlatego nudzi się o wiele szybciej (kilka razy odchodziłem i wracałem – dlaczego? O tym napisze w podsumowaniu).

Walking Dead a Fallout 2

Mobilna gra kontra stary klasyk na komputery stacjonarne. Znów, według mnie gra Fallout 2 mimo przecież tej samej taktyki walki bije na głowę grę Walking Dead. Wymienię trzy elementy.

  • Fabuła w Fallout 2 wgniata. W Walking Dead bez znajomości serialu to mamy popłuczyny popłuczyn fabuły.
  • Mapa po której chodzimy. W grze Fallout 2 (a także Icewind Dale) uwielbiałem spoglądać na mapę świata i dokonywać wyboru gdzie pójdę (w IW to pseudo wybory ale jednak). W grze Walking Dead wdrożenie takiej mapy (interaktywnej) znacznie polepszyłoby atrakcyjność gry.
  • Unikalni towarzysze. W Fallout 2 każda z postaci była unikalna. W grze Walking Dead nie potrafiono wyjść poza kopiuj wklej. Za mało unikalności tych postaci. Nie widać tego w walce (są zarysy odmienności ale te umiejętności są ledwo zauważalne).

Podsumowanie

Gra na Androida Walking Dead jest grą nudną ze względu na to, że jest zamknięta (i nie widać początku procesu zmiany) w swoim utworzonym na początku schemacie. Ze względu na to, że jest to gra dopracowana, bez bugów, każdy element działa, jest ładnie graficzna, silnie i wiernie nawiązuje do serialu na podstawie którego powstała to ta gra ma wiele atutów by dać się polubić. Ja bym nawet napisał tak: ta gra ma wiele atutów powodujących, że znudzenie grą u każdego pojawi się w różnym tempie. Dlatego zachęcam by spróbować w nią zagrać.

Ja dla tych wymienionych pozytywów kilka razy do niej wracałem. Szczególnie dobre wrażenie zrobiła na mnie kombinacja jakości, bezawaryjności oraz możliwość grania całkowicie za darmo (to jest tak rzadkie wśród gier mobilnych, że można tylko zapłakać). Niemniej tym razem, kolejne moje poczucie nudy jest już tak wielkie, że ją odinstalowałem po raz ostatni.

Kończąc napiszę tak: każdy kto chce wiedzieć jak zrobić dobrą grę mobilną powinien zobaczyć Walking Dead a aby uniknąć błędów popełnianych przez wielu producentów gier mobilnych wystarczy wysłuchać takich graczy jak ja.

Powiązane artykuły

Komentarze

Walking Dead to świetna gra na Androida. Wiernie oddaje klimat genialnego serialu czyli The Walking Dead. Pełna nazwa tej gry to The Walking Dead No Man’s Land. Naprawdę długo grałem w tą grę (i można w nią zupełnie za darmo grać!). Przyszedł jednak okres gdzie...Walking Dead. Mobilna gra. W pułapce mechaniki