This War of Mine za darmo od Ministerstwa Edukacji

This War of Mine za darmo od Ministerstwa Edukacji! Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępnia za darmo świetną grę This War Of Mine w ramach programu “Gry w edukacji”.

This War of Mine za darmo od Ministerstwa Edukacji

Dlaczego Ministerstwo Edukacji rozdaje gry za darmo? I w ogóle dlaczego promuje granie (z czym np. walczą Chiny mocno ograniczając czas jaki mogą dzieci poświęcać na gry).

Odpowiedź można znaleźć na stronie programu:

Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury i chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawałoby się to nieprawdopodobne, dzisiaj – za sprawą fenomenalnego rozwoju technologii i poetyki gier – mogą one realnie wpływać na nasze życie. Zachęcamy do szerokiego włączania gier edukacyjnych w proces dydaktyczny uczniów. Włączanie gier do systemu edukacji pozwala na przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, rozwijanie umiejętności miękkich i poszerzanie granic wyobraźni.

Jednak ja uważam, że pełny obraz, że właściwą odpowiedź znajdziemy po prostu przechodząc grę This War of Mine. Jest ona niesamowicie pouczająca i na swój sposób można ją określić jako wielkie ostrzeżenie. Wojna to zło, rozpacz, głód, choroby. Wojna to śmierć. Wojna to też obciążające wybory mające swoje czasami daleko idące konsekwencje. Ale to jest moje spojrzenie.

This War of Mine za darmo jako narzędzie do edukacji

Ministersto Edukacji w ramach projektu udostępnia broszurę informacyjną zawierającą trzy przykładowe scenariusze lekcji oraz w pełni przetworzony scenariusz gotowy do użytku dla każdego nauczyciela (podstawy programowe, cele lekcji itp). Wracając do tej broszury informacyjnej zwróciłem uwagę na wpomniane przed autora broszury “serce publikacji”.

Pozwolę sobie przytoczyć dłuższy cytat:

Serce publikacji stanowią scenariusze lekcji. Przygotowując je, kierowaliśmy się założeniami podstawy programowej dla klas szkół ponadpodstawowych w odniesieniu do trzech przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz etyki. Scenariusz lekcji pt. Wojna z perspektywy cywila. Analiza porównawcza „This War of Mine” i „Pamiętników z powstania warszawskiego” w kontekście kreacji bohatera dedykowany jest polonistom, którzy pragną rozszerzyć namysł nad klasycznym tekstem Miłosza Białoszewskiego o konteksty z zakresu analizy zbiorowej bohatera, w tym antybohatera i everymana.

Z kolei scenariusz zatytułowany „This War of Mine” jako podstawa do dyskusji o prawach człowieka w realiach konfliktów zbrojnych, zgodnie ze swoim brzmieniem ma na celu przekazanie wiedzy o znaczeniu międzynarodowego prawa humanitarnego dla ochrony cywilnych ofiar wojen. Ważną jego funkcją okazuje się także uwrażliwienie na położenie bezbronnych poprzez odwołanie do tych wartości, które współtworzą prawną i cywilizacją rangę poszanowania życia drugiego człowieka.

Uzupełnieniem kontekstów aksjologicznych jest scenariusz lekcji pt. Solidarność niezależnie od okoliczności. Gra wideo jako przestrzeń kształtowania postaw empatycznych. Możliwy do realizacji na lekcjach etyki, godzinach wychowawczych lub w ramach spotkań ze szkolnym psychologiem, stanowi podstawę pod grupową refleksję nad przyjmowaniem otwartej postawy wobec problemów drugiego człowieka również w codziennym życiu.

This War of Mine za darmo – świetna decyzja Ministerstwa

Szczerze powiedziawszy to jestem mocno pozytywnie zaskoczony a w zasadzie byłem w tamtym roku, gdy po raz pierwszy dowiedziałem się o tej inicjatywnie. Ale pisząc ten artykuł, którego celem jest rozpowszechnienie tej wiedzy (i o okazji do dorwania darmowej, świetnej gry ale też do ukazania jasnej strony władzy państwowej) nadal mam mnóstwo pozytywnych odczuć.

Oby więcej takich nowoczesnych inicjatyw (dzisiaj This War of Mine za darmo a jutro? może Wiedźmin 3 :D) przyszło nam witać z uśmiechem bo to oznacza i poszerzenie horyzontów myślowych ale też utwierdza mnie to w przeświadczeniu, że może jednak, mimo pewnych problemów Polska wchodzi w ten 21 wiek. A jest to konieczne, ta nowoczesność w podejściu do edukacji byśmy jako państwo mieli szanse w tym wyścigu narodów.

Przecież nie chcemy być montownią dla innych (takimi dawnymi Chinami czy obecnymi nadal Indiami).

This War of Mine za darmo – jak pobrać?

Jak zdobyć tą grę (oferta ciągle aktualna – 03.01.2023)? Wystarczy wejść na stronę programu “Gry w edukacji” oraz wybrać z listy gier odpowiednią grę.

This War of Mine za darmo – jakie są obostrzenia?

Nie ma. Nie jest sprawdzane czy jest się uczniem czy nie. Jedynym (chwilowym) obostrzeniem był limit transferu – przez jakiś czas gry nie można było pobrać.

This War of Mine za darmo – kontrowersje

Są. Generalnie nie na płaszczyźnie samej inicjatywy udostępnieniu gry w ramach edukacji. I pomijam też głosy, że 11 bit studios (polskie studio, które stworzyło tą perełkę) zarobiło kokosy na transakcji z Ministerstwem Edukacji i, że to z “naszych podatków”. Równie dobrze, można tak mówić o autorach i wydawnictwach podręczników dla szkół. A więc jak już wspomniałem, pomijam tą bzdurę.

Ale. No właśnie. Nie jestem nauczycielem a przeczytałem kilka opinii, że jest pewna niespójność. Z czasów tych rządów zlikwidowano możliwość wykorzystywania gier komputerowych jako tekstów kultury do analizy na maturze. Czyli z jednej strony promujemy nowoczesne narzędzia a z drugiej likwidujemy możliwość ich wykorzystania.

Z tego co przeczytałem (logiczne) wyłania się informacja, że wcześniej taka możliwość była. Wystarczyło mieć dobrego nauczyciela z otwartym umysłem, który ukazał taką możliwość i na maturze nikt nie kwestionował wykorzystania nowoczesnych elementów.

Dziwne to. Jak już wspomniałem, nauczycielem nie jestem. Z miłą chęcią dowiedziałbym się, jak to jest naprawdę. Co by się nie okazało –  This War of Mine za darmo? Biorę!

Powiązane artykuły

Komentarze