Rank Math hack, tricks, tips. Migracja czyli jak wyczyścić niektóre dane

Rank Math hack, tricks, tips. Migracja czyli jak wyczyścić niektóre dane. Wydaje się być to jakąś wiedzą tajemną, bo usilnie szukałem i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Może dlatego, bo nikt nie szukał rozwiązania.

Bo może nikt nie bawił się w przenoszenie domen i zawartości stron internetowych pomiędzy różnymi adresami jak ja? Nie. Nie wierzę w to. Po prostu albo źle zadawałem pytania (wątpię) ale ludzie dawali sobie z tym spokój.

Z tym czyli czym?

Rank Math SEO to mnóstwo danych

To niezła wtyczka SEO dająca mi podgląd na przeróżne dane. Ale w pewnych sytuacjach zaczyna szwankować. Oczywiście nie mówię tu o czystej instalacji WordPress i prowadzeniu strony internetowej od początku bez zmian i udziwnień.

Mówię o sytuacjach migracji.

Migracja a co to?

Są to przenosiny strony internetowej albo na inny adres albo na ten sam (zaraz wyjaśnię). Możemy robić to częściowo lub całościowo. Potrzebujemy tego w różnych wypadkach ale dość często przenosimy się na to samo miejsce i jest to nazywane odtworzenie zapisu backupu.

Ale są takie sytuacje gdy robimy totalną migrację na całkowicie nowy adres. I są wtyczki WordPress nam to umożliwiające. Pakują całą zawartość strony internetowej (ustawienia, szablony, wtyczki, bazy danych, wpisy, tagi, kategorie – dosłownie wszystko) i całość bardzo prosto odtwarzamy na nowej domenie (adresie).

Rank Math SEO i zamieszanie w SEO

W takiej sytuacji odtwarzamy nasze SEO wraz z danymi na nowej domenie. Ale przecież, ta domena nie ma jeszcze SEO zewnętrznego. Z tym Rank Math sobie radzi bo po prostu dopinamy się do nowych wpisów w Google Search, Google Analytics (i inne usługi).

Ale co z SEO wewnętrznym? Teoretycznie to też powinna być prosta sprawa ale nie jest. Rank Math to twór lubiący się zaśmiecać. I nie ma prostego rozwiązania jak temu zaradzić.

Rank Math SEO błędna Analityka (no data)

O czym mówię? Otóż wtyczka ta analizuje nadal i zbiera informacje o nieistniejących już odniesieniach (linkach). Najgorsze, że ta pula śmieci jest wliczana do przeliczników SEO stosowanych przez Rank Math.

Wszystko to da się zobaczyć w dużym dziale tej wtyczki czyli “Analityka”. W różnych sekcjach mamy odniesienia do nieistniejących linków z adnotacją “no data”.

Teoretycznie można na to nie zwracać uwagi ale po pierwsze jestem purystą i lubię mieć czysty i przejrzysty warsztat pracy a po drugie nie mam pewności czy dane które otrzymuję i filtruję swoim umysłem są wiarygodne. Dlatego chciałem, musiałem! coś z tym zrobić.

Rank Math hack – Google nie zawsze pomaga

Przeszukałem Google i znalazłem mnóstwo odpowiedzi na problemy, których rozwiązań nie szukałem bo ich nie miałem albo już sam z siebie posiadłem wiedzę jak się z nimi uporać.

Za to odpowiedzi na pytanie jak sobie poradzić z tym zaśmieceniem wyników w Rank Math SEO nie znalazłem.

Rank Math hack – szukanie rozwiązania samemu

Pierwsze kroki są proste – szybkie upewnienie się, że w Rank Math SEO nie ma opcji która mi pomoże (testowałem czyszczenie i zassanie nowych danych – to co widać na zdjęciu głównym tego wpisu).

Nieistniejące linki jak były tak nadal istniały i wkurzały. Kolejnym krokiem to zajrzenie do Google i zobaczenie czy to może tam te linki istnieją i w ramach synchronizacji usług Rank Math SEO nie zasysa od Google tych śmieci. Nie zasysa.

Została mi tylko moja własna baza danych, którą obstawiałem od początku ale wiecie – najlepiej zaczynać od najprostszych rozwiązań a nie rzucać się od razu na głęboką wodę.

No i był to strzał w dziesiątkę.

Rank Math hack – ale co usunąć w bazie danych?

No i znów był mały problem bo wtyczka ta porobiła trochę wierszy i gigantyczne ilości wpisów. Najważniejsze, że już na początku rzuciły mi się w oczy te nieistniejące odniesienia. Z tym, że musiałem sprawdzić (wybrać) co tak naprawdę usunąć by nie narobić sobie kłopotów.

Na szczęście w takim przypadku mam migrację, domeny do testów i wolne (całkowicie inne) bazy danych u mojego dostawcy usług serwerowych. Szybkie kasowanie, sprawdzanie efektów i mam. Mam to!

Rank Math hack i czyszczenie zaśmieconej bazy danych

W niektórych przypadkach (mam trochę tych stron internetowych) wyszło mi do kasacji prawie tysiąc niedziałających linków. I uprzedzam – to nie jest takie proste (jak robimy to po prostu ręcznie operując w phpMyAdmin). No ale cóż. Dobra muzyka cyberpunk i działamy!

Aha – ten upierdliwy wiersz w którym są te nieistniejące linki do usunięcia to: “_rank_math_analytics_objects”

Rank Math SEO _rank_math_analytics_objects naprawiony

Efekty są. Ogromne. Dane przejrzyste, prawidłowe i takim którym mogę ufać (powiedzmy bo ja nie ufam nigdy do końca niczemu). Jeżeli macie motywację do działania to polecam te działania. Wtedy ta dość niezła wtyczka do SEO jest o drobinę bardziej wartościowsza. A w SEO okruszki się liczą…

Powiązane artykuły

Komentarze