Netflix Erotica 2022. Dużo nie oznacza dobrze

Netflix Erotica 2022. To dziwny film i mam przy nim mieszane odczucia. Jest to zlepek kilku krótkometrażowych historii i dlatego ta forma powoduje u mnie pewną niechęć bo by była dobra to każdy z elementów musi być na wysokim poziomie i musi być…. potrzebny.

Netflix Erotica 2022 – Główny wątek

Trudno go złapać bo jest dość szeroki. Ot. Obejmuje tylko 50% ludzi na świecie. Chodzi o punkt widzenia kobiety. Jest poruszonych wiele elementów a seksualność jest dominująca. Od razu zaznaczę, że seksualność w sensie czystej fizyczności narzuca się jako główna warstwa ale jest to warszawa fałszywa bo płytka. O tyle przyjemny jest ten film, że jak widz posiada siły to może przebijać się przez te ogromne, silnie splecione krzewy (czyli ta narzucająca się warstwa) by dotrzeć do właściwych elementów. I gdzieś na końcu zaczyna się pojawiać wrażenie, że możemy już zidentyfikować ten główny wątek. Nazwać go. Tylko jakoś nie można. Takie “mam na końcu języka”. Po prostu film ten złożony z kilku mini filmów porusza tak wiele problemów, że…

Netflix Erotica 2022 – wątki poboczne

Czyli każda z historii składająca się na ten film. Jako filmy same w sobie (jakby tak wyodrębnić i traktować jako samodzielne byty krótkometrażowe) są na dość wysokim poziomie.

Netflix Erotica 2022 – gra aktorska

Bardzo poprawna. Nic mnie nie zachwyciło jak w filmie Tylko kochankowie przeżyją” ale też nie mogę znaleźć słabych elementów. Mógłbym wręcz powiedzieć, że od gry aktorskiej dużo lepsze są “techniki reżyserskie”. Jest kilka ciekawych, zaskakujących lub dających do myślenia scen.

Netflix Erotica 2022 – efekty specjalne, obraz, muzyka

Zazwyczaj są poprawne czyli nie zasługujące ani na minusy ani na plusy. Ale jest kilka “perełek” (wspomniałem o tym wcześniej). Są w tym filmie krótkie sceny które mi się bardzo podobały (siła przekazu, zaskakiwanie, symbolika).

Erotica 2022
@Netflix

Netflix Erotica 2022 – chęć obejrzenia ponownie za 2 lata

Nie mam. Bardzo spłycając temat. Tak szowinistycznie. Dużo więcej jest na specjalnych stronach przeznaczonych dla dorosłych. Cała reszta z czego składa się film nie zachęca do ponownego spojrzenia za 2 lata. Bo nic nie przyniesie. Chociażby wspomnianych wyżej prostych doznań. Wiem, że to bolesne stwierdzenie dla całej ekipy tego filmu ale to nie jest wyśmienity Dzień świra, który jest kultowy i pasujący do każdej chwili dziejów. To nie są wspaniałe Alternatywy. Oba te filmy są wypełnione aż do przesady łakociami. To tak samo nie jest na szczęście Pan Tadeusz. Przynajmniej na razie bo kto wie co przyniesie przyszłość i na ten lub podobne filmy będą ciągnęły obowiązkowe wycieczki szkolne.

Netflix Erotica 2022 – ocena końcowa

Średnia.. W mojej ocenie pierwszy epizod pokazał większość z tego co miał pokazać cały film. Drugi epizod był niezłą wisienką na torcie a cała reszta epizodów to według mnie po prostu balast (mimo, że świetny). Film powinien trwać 30 minut i startować w kategorii krótkometrażowy. Wtedy oceniłbym go wysoko.

Netflix Erotica 2022 – ocenienie tego filmu jest jednak trudne

Rozwijając temat – film nie zasługuje na potępienie. Ja nawet zachęcam do zobaczenia filmu. Co wyrażę w końcowym stwierdzeniu “polecam” (co się nie zdarza przy tak niskich notach jakie wystawiłem). Ja jako osoba nieprofesjonalnie związana z kinem czuję, widzę, doceniam istnienie tych kilku scen, które w tym filmie są. A nawet jako pozornie wydający się być szowinistą (a kto wie – może i nie, trudno samemu siebie uczciwie ocenić) zachwyciłem się epizodem z “sztucznymi lalami” a szczególnie momentem przeobrażenia, uwolnienia. Zresztą, ciekawej symboliki tam jest więcej.

W ogóle to film ten nie powinien być odbierany jako feministyczny, dziki, ślepy zew ale raczej jako hasło: masz wybór! Oczywiście można znaleźć pewnie i dziesiątki pomniejszych haseł typu: szanuj się, nie męcz się w byle jakim związku. Tak naprawdę to i mężczyzna znalazłby dla siebie wiele mądrości. Raz, że trochę lepiej poznałby punkt widzenia kobiety a dwa, że przecież te hasła typu szanuj się, masz wybór są uniwersalne. Nie, nie chcę odbierać kobietom co im należne. Ja tylko mówię, że są uniwersalne wartości. Każdy powinien się szanować (nauczyć się siebie szanować tak by inni zaczęli również).

Więc znów (piszę powtarzając się bo mam problem z tym filmem – jest nieoczywisty) – jako całość, jako kinową wersję to mnie zmęczył (dotrwanie od ciekawej sceny do kolejnej ciekawej sceny) dlatego oceniam nisko. Gdybym natomiast miał przed sobą po prostu kilka samodzielnych, krótkich bytów to byłoby prawie z efektem wow (szczególnie oglądanych z jakimś odstępem czasu). Strasznie niskie ma ten film oceny. Niesprawiedliwe te oceny. Możliwe, że ta zwykła, dominująca warstwa seksualna skazała ten film na odbiór jako “szmiry, taniej prostytutki”. Może to niezrozumienie w społeczeństwie. Może to ta forma. Może.. Może…

Szkoda. Każdy z tych epizodów sam w sobie bardzo dobry w różnych warstwach. Duże brawa dla aktorek i aktorów, aktorów i aktorek. Ciężki ale ciekawy film w nieciekawych czasach. Oceniam ostatecznie ten film na 6/10.

ps: znów biedny Netflix zostanie oskarżony o przeróżne rzeczy ale według mnie to bardzo dobrze, że Netflix istnieje. Właśnie dla takich filmów. Taki współczesny mecenat.

ps2: gdybym miał wybrać jeden epizod, który mi się szczególnie podobał to wybrałbym ten z sztucznymi lalami. Szczypta Seksmisji z dużą porcją Pana Kleksa okraszona oryginalnymi pomysłami zrobiła na mnie duże wrażenie (mimo, że uważam ten epizod za przeciągnięty w czasie). Ale podkreślę – każdy epizod sam w sobie był świetny. Ja po prostu nie strawiłem tej formy czyli zrobienia z tych epizodów filmu pełnometrażowego.

Trailer & Teaser

Powiązane artykuły

Komentarze

Netflix Erotica 2022. To dziwny film i mam przy nim mieszane odczucia. Jest to zlepek kilku krótkometrażowych historii i dlatego ta forma powoduje u mnie pewną niechęć bo by była dobra to każdy z elementów musi być na wysokim poziomie i musi być.... potrzebny. Netflix...Netflix Erotica 2022. Dużo nie oznacza dobrze