Karta SD nie chce się sformatować – rozwiązanie problemu

Karta SD nie chce się sformatować. Mniej więcej takiego wyrażenia użyłem w Google (i nie tylko) by znaleźć rozwiązanie problemu. W wielu językach. I znalazłem wiele rozwiązań. Przetestowałem każde z nich i już wiem co działa a co nie.

Karta SD nie chce się sformatować

Kupiłem kamerkę sportową (Rollei Actioncam 8s Plus) i by sprawdzić czy działa użyłem karty SD z kamerki samochodowej. Na samym początku wszystko było w porządku. Nagrywanie z wykorzystaniem samej kamerki przebiegało prawidłowo. Tak samo wykorzystanie aplikacji do nagrywania na odległość z wykorzystaniem WiFi. Ale szybko, nawet bardzo szybko bym powiedział, pojawił się problem. Problem z kartą SD. Po prostu nic już nie działało – nie można było zapisywać nagrań.

Szukanie rozwiązania

Jak już wspomniałem Google (ale też i YouTube) to pierwsze miejsce gdzie szukałem rozwiązania. Przejrzałem mnóstwo poradników. Przeanalizowałem komentarze.

Gdy tylko przyszło mi zakupione wspaniałe urządzenie czyli czytnik USB wykorzystujący karty SD wziąłem się do pracy.

Tu wyjaśnię dlaczego wolałem poczekać na czytnik USB a nie wykorzystywać samo urządzenie czyli kamerę – było to o wiele wygodniejsze. A to model, który kupiłem (i jestem zadowolony): 4World Czytnik kart pendrive SD.

Formatowanie karty z poziomu urządzenia

W samej kamerce mam taką funkcję i oczywiście ją wykorzystałem. Okazało się to nieskuteczne. Tak samo nieskuteczne jak najprostsze formatowanie w Windows po podłączeniu kamerki kablem do komputera. Więcej “metod” formatowania w Windows wypróbowałem gdy przełożyłem kartę SD do czytnika USB wykorzystującego karty SD.

Sposoby formatowania z wykorzystaniem Windows

Napiszę tu zbiorczo ale według mnie te rozdmuchane poradniki wykorzystują kilka możliwych ścieżek dostępu do funkcji formatowania, którą można znaleźć w Windows, by być jeszcze większymi, obszerniejszymi a przez to “oszukać” Google. Oszukać w sensie takim, że Google wykorzystując swój algorytm takie poradniki wysuwa na pierwsze miejsca. Bo są duże i “profesjonalne”.

Wracając do meritum – przetestowałem każdą “metodę” formatowania w Windows i każda była nieskuteczna. Już ta najłatwiejsza metoda (i najbezpieczniejsza), która była nieskuteczna powiedziała mi, że to się nie uda. Ale sprowadzałem dalej.

A ta najłatwiejsza metoda formatowania karty SD w systemie Windows to: prawy klawisz na nowym, wykrytym twardym dysku czyli USB z wpiętą kartą SD – wybór opcji formatowania – wybór opcji – formatowanie

Sposoby formatowania z wykorzystaniem aplikacji

Przyszedł moment na wykorzystanie aplikacji. Aplikacje typu SD Card Formatter okazały się być po prostu nakładkami na Windows nie dającymi żadnej wartości dodanej. Sam wygląd takich aplikacji, zanim zacząłem z nich korzystać, powiedział mi, że to się nie uda.

I faktycznie to się nie udało. Nie mogło się udać, jeżeli takie aplikacje w zasadzie wykorzystują zasoby Windows a więc jeżeli formatowanie w Windows się nie udało to nie miało prawa się udać w nakładkach.

Odblokowanie funkcji zapisu w systemie Windows

Jest taka możliwość, że karta mogła zostać zablokowana przez urządzenie i formatowanie się nie udaje bo ma włączoną opcję “tylko do odczytu”. Podchodziłem do tego z nieufnością bo nie jest możliwe według mnie, że w trakcie robienia 10 filmu nagle kamerka sportowa postanowiła zablokować kartę.

Ale jak już przeszedłem długa drogę to kilka kroków więcej nie zaszkodzi. Przeszedłem całą procedurę i okazało się, a jakże, że po wyczyszczeniu ewentualnych znaczników blokujących nadal nie mogę sformatować karty.

Wnioski końcowe

Jeżeli karta SD nie chce się sformatować oznacz to po prostu, że jest do wyrzucenia. Nie działa jakakolwiek metoda formatowania. Można przed formatowaniem upewnić się, że coś jest nie tak z kartą. Wystarczy:

  • skasować nagrany plik – wyjąć kartę – włożyć kartę – jeżeli plik nadal istnieje to znaczy, ze karta jest uszkodzona
  • wgrać jakikolwiek plik – wyjąć kartę – włożyć kartę – jeżeli plik nadal istnieje to znaczy, że karta SD jest uszkodzona
  • możemy dla pewności zresetować parametry odczytu i zapisu (to o czym pisałem wcześniej).

Dlaczego karta SD nie chce się sformatować a w zasadzie dlaczego pojawił się taki problem? Sądzę, że wykorzystywanie tej samej karty SD do obsługi różnych kamerek spowodowałem ten problem. Każde takie urządzenie przystosowuje kartę i np. tworzy na karcie różne foldery zapisu. Prawdopodobnie doszło do tzw. konfliktu interesu i przez to pojawiły się permanentne błędy zapisu.

Karta SD nie chce się sformatować – rozwiązanie problemu

Więc jakie jest rozwiązanie? Starą kartę wyrzucić i nowe karty wykorzystywać tylko w docelowych urządzeniach. Nie przekładać (nie mieszać).

ps: przeczytałem, że komuś udało się sformatować skutecznie kartę wykorzystując smartfona zrootowanego. Ale jest to ekstremalna metoda i nie chciałem zaczynać od grzebania w swoich smartfonach.

Powiązane artykuły

Komentarze