Film sf Ex Machina. Dający do myślenia obraz

Film sf Ex Machina. Dający do myślenia obraz. Poruszony temat główny ale też pewne niedopowiedzenia powodują, że ma się o czym myśleć po obejrzeniu tego niezłego filmu sci fi. Ale niestety, te rozważania szybko się kończą. Tak samo szybko jak pamięć o tym filmie.

W tej recenzji natkniecie się na coś, co często zobaczycie na tej stronie. Z jednej strony mogę film wychwalać w trakcie odnoszenia się do poszczególnych elementów typu: wątek główny, gra aktorska czy efekty specjalne. A z drugiej strony moja ocena końcowa nie będzie tego odzwierciedlała. Ocenianie filmu jest w każdym przypadku procesem subiektywnym. Ja nie mówię, nie twierdzę, nawet nie śmiem Wam wmawiać co ma Wam się podobać i co Wy macie oglądać. Traktujcie moje recenzje tylko i wyłącznie jako moją ocenę, mój rozszerzony komentarz.

To, że film ocenię na “nie polecam” to tylko oznacza, że mi się nie podobał i jeżeli przeglądając wszystkie recenzje na tej stronie dojdziesz do wniosku, że masz podobny gust do mojego (albo ja do Twojego) możesz założyć, że film z oceną “nie polecam” Tobie też się nie spodoba. W każdym innym przypadku oznacza to tylko, że mi się nie podobał. Ale kto wie? Może Ty wpadniesz w zachwyt. I świetnie! Nie ma filmu, który spodoba się 100% widowni. I każda ocena, każdy odbiorca jest cenny i zasługuje na taki sam szacunek.

Wracając o wspomnianym rozdźwięku w moich ocenach. Czasem po prostu tak jest, że film w poszczególnych elementach jest dobry ale całościowo już nie robi takiego wrażenia. Albo na odwrót. Staram się nie wystawiać tylko wyłącznie oceny związanej z moim odbiorem. Staram się uczciwie ocenić i poszczególne elementy. Ocena końcowa jest tylko odzwierciedleniem kilku ocen branych łącznie pod uwagę. To (mam nadzieję) sprawia, że film jest oceniony mniej subiektywnie. Że jest więcej dawki obiektywizmu.

Cały ten wstęp służy jednemu celowi. Byś zrozumiał, dlaczego film ten ale i inne mogą być przeze mnie ocenione za ostro (albo inne za łagodnie).

Film sf Ex Machina – Przyszłość za drzwiami

Robotyka, cyber umysły i podobne wariacje poruszane były już ogromną ilość razy. Gdybym miał tak powiedzieć jaki film poruszał tą tematykę i go zapamiętałem to byłby Terminator. Film w sam sobie kultowy ale przecież tematyka sf miała służyć jako baza do ogromnej ilości fajerwerków. Za to z filmów, które stworzone były dla opowiedzenia tego problemu nie pamiętam. Ex Machina też nie zapadnie w mojej pamięci. Mimo, że jest to dobry film.

Film sf Ex Machina – wątki poboczne

Szczątkowe. Zostajemy wepchnięci od razu na główne tory na których nie pojawiają się inne elementy. Akurat w przypadku filmu Ex Machina zabieg ten się udał (przynajmniej według mnie jest tak samo dobrze jak w Cube). Lubię jak film jest spójny (często będziecie spotykać takie określenie w moich recenzjach filmowych). Co to oznacza? Jak mamy bardzo wąski teatr działań to dobrze jest tez zastosować pewien minimalizm w wątkach. Dlatego opisywany film pod tym względem mi się spodobał.

Film sf Ex Machina – gra aktorska

Bardzo dobra. Gra 4 aktorów i każdy dobrze odegrał swoją postać. Lubię ogólnie filmy “zamknięte” gdzie można poczuć kunszt aktorski. Oczywiście nie zawsze mamy do czynienia z wybitnym aktorstwem ale trzeba docenić też to, że nie zepsuto, nie przesadzono. W takich warunkach można tez poczuć lepiej zamysł reżyserski.

Film sf Ex Machina – efekty specjalne

Bardzo poprawne. Jest ich tyle byśmy poczuli atmosferę high tech. Muzyka i obraz – poprawne.

Film sf Ex Machina – chęć obejrzenia ponownie za 2 lata

Mała. Dla mnie film jednorazowy. Jest też w większości na tyle nieskomplikowany, że nie mam nawet wrażenia, że mógłby go obejrzeć bo np. coś ominąłem.

Film sf Ex Machina – ocena końcowa

Znów można odnieść wrażenie, że negatywnie podchodzę do tego filmu. Nieprawda. Doceniam, że poruszył ważny wątek close future sf ale mam wrażenie, że nic nie dałoby się wycisnąć więcej z tego filmu. Cały ten film dobrze bym odebrał jakby był krótkometrażowy. Z drugiej strony nie wiem co tam dałoby się skrócić by zejść do np. 20 minut. Ale naprawdę cała historia to 1 strona A4 i ten fakt, ten dysonans w odbiorze tego filmu przeze mnie, mocno rzutuje na moją ocenę.

Podsumowując: dość wysoko oceniam ten film bo trudno mu wystawić ocenę niską. Broni się sam w sobie. Ale jak już wspomniałem. Nie jest to film, który zapamiętam na miesiące, lata czy życie. Dlatego ocena wynosi 6,7/10.

 

Photo: press materials

Hotel Juvet

Miejsce gdzie toczy się akcja istnieje w rzeczywistości. Jeżeli ktoś jest zainteresowany by udać się do Hotelu Juvet w którym kręcono film Ex Machina to podaję link: Hotel Juvet. W mojej ocenie trudno znaleźć przyjemniejsze okoliczności przyrody. Ale to Norwegia więc nie wiem kiedy tam się udam. Pewnie nie w tej dekadzie. Do tej pory to w tamtym kierunku najdalej zajechałem do Szwecji. Miałem cudowną podróż wypełnioną atrakcjami turystycznymi.

Trailer & Teaser

Powiązane artykuły

Komentarze

Podsumowując: dość wysoko oceniam ten film bo trudno mu wystawić ocenę niską. Broni się sam w sobie. Ale jak już wspomniałem. Nie jest to film, który zapamiętam na miesiące, lata czy życie.Film sf Ex Machina. Dający do myślenia obraz