Elite Dangerous ubezpieczenie statku – poradnik

Elite Dangerous ubezpieczenie statku. To jest coś co po prostu musisz mieć. Jest to w skrócie wykup statku (gdy ulegnie zniszczeniu) za ułamek jego wartości.

Elite Dangerous ubezpieczenie statku – warto!

Na szczęście w grze to wymyślono świetnie czyli po prostu koszt ubezpieczenia statku to stały procent wartości statku z modułami. Co lepsze, cały proces jest zautomatyzowany. Ubezpieczenie ściągane jest w momencie katastrofy. Dopiero wtedy system sprawdza czy masz pieniądze potrzebne na pokrycie ubezpieczenia czy nie. Jeżeli masz odpowiedni zasób gotówki to system pozwala Tobie wykupić swój zniszczony statek za ułamek ceny. Jeżeli nie to masz ostatnią możliwość czyli pożyczka systemowa.

Gra oferuje Tobie pożyczkę na wykup statku. Wielkość pożyczki uzależniona jest od najwyższej rangi w jakiejkolwiek dziedzinie (walka, handel, eksploracja). Przy randze Elite masz ofertę pożyczenia 10 milionów kredytów. To bardzo dużo. Na Anacondę w wersji eksploracyjnej starczy spokojnie. Tu masz link do tabeli która ładnie pokazuje ile kredytów za jaką rangę dostaniesz w ramach tej “pożyczki”.

Jakby się zastanowić, to nie jest to ubezpieczenie statku a raczej po prostu dodatkowa opcja wykupu (okupu?) swojego statku. Obojętnie czy masz tą możliwość czy nie to system zaimplementowany w grze dodaje jeszcze dwie opcje. Jeżeli masz gdzieś w jakimś systemie zakupiony inny statek to zaczynasz nim. Jeżeli Twój zniszczony statek był jedynym jaki posiadasz to system daje Tobie możliwość zaczęcia gry na najtańszym stateczku. I to w systemie w którym zaczynałeś dawno temu grę.

I żeby rozwiać trochę wątpliwości. Jeżeli wykupisz swój zniszczony statek to zaczynasz w stacji w której byłeś ostatnio (to sprawdziłem). Zakładam, że system powinien Tobie pozwolić zacząć na odzyskanym statku w najbliższej stacji ale szczerze powiem, że sprawdziłem to w sposób nie pozwalający mi na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście to sprawdzę ale na razie latam w dalekim kosmosie więc wiecie… No i muszę sprawdzić czy rozwalając się na gwieździe i wyborze kupionego innego statku w innym systemie a zachowanego tylko dla znacznika można się tam odrodzić. Gdyby tak było to byłby niezły sposób na teleportację :D.

Elite Dangerous ubezpieczenie statku

Co do ubezpieczenia statku w Elite Dangerous. Wspomniałem, że system sprawdza czy mamy odpowiednią ilość gotówki. Gdzie znaleźć tą informację? Na poniższym zdjęciu poniżej ogólnej kwoty dobytku jest kwota wykupu Rebuy Cost).

W moim przypadku to 874.857 CR. Dla pocieszenia powiem, że jest to maksymalna kwota wymagana do wykupu statku wraz z wszystkimi modułami. Po zniszczeniu statku pojawia się okno wyboru gdzie możesz zaznaczyć lub odznaczyć moduły które chcesz wykupić.

Pamiętaj, że zaczynasz w jakiejś stacji i podstawowe rzeczy sobie kupisz. Czasem warto poświęcić fuel scoop wart miliony (a w wykupie wart kilkadziesiąt tysięcy) by wykupić skorupę statku (oczywiście po sprawdzeniu czy starczy tej “pożyczki” czy nie).

Kiedy wykup statku się przydaje? Oczywiście można powiedzieć, że zawsze ale szczególnie jest potrzebny w 3 przypadkach:

  • jak walczysz. Obojętnie czy przeciwko graczowi czy npc. Musisz to po prostu mieć – zawsze.
  • bardzo wczesne etapy gry. Masz mało kredytów. Na nic nie starcza. Ale na pewno nie chcesz zaczynać w początkowej skorupie.
  • handel. Nawet w trybie solo wykup się przydaje. Latasz w ociężałych skorupach. Jest szansa, że npc Ciebie dorwie. Co więcej – te skorupy wcale nie są takie tanie. Tak samo jak maksymalne moduły do transportu. Wykup to jest coś co musisz mieć. Dodatkowo (chociaż więcej będę pisał w oddzielnym artykule o handlowaniu) musisz mieć zarezerwowane pieniądze na ewentualne ponowne zapełnienie ładowni (wykup nie dotyczy utraconego przewożonego ładunku!).

ps: na potrzeby tego artykułu rozwaliłem swój statek eksploracyjny. Nigdy nie miałem potrzeby w trakcie eksploracji by wykupywać swój statek.

Powiązane artykuły

Komentarze