Blogger Sitemap Google Search Console. Jak skutecznie to zrobić?

Blogger Sitemap Google Search Console. Jak skutecznie to zrobić? Jak wygenerować sitemap dla Bloggera i dodać ją do Google Search Console? A weryfikacja własności?

Poniżej przedstawiam prosty poradnik jak sobie z tym poradzić (na BeVario Life znajdziesz o wiele więcej podobnych poradników ułatwiających życie twórcy w Internecie – zapraszam do zapoznania się)

Blogger Sitemap

Na szczęście nic nie musisz robić bo sitemap już jest dostępna automatycznie po adresem: xxxxx.blogspot.com/sitemap.xml.

Co prawda wygląda brzydko ale przecież sitemap nie jest dla ludzi a dla robotów wyszukiwarek. Ważne, że jest czytelna dla nich.

Co prawda uważam, że czytelna sitemap dla ludzi jest ogromnie użyteczna i zawsze dążę do tego stanu bo sam wielokrotnie na różnych poziomach korzystam z sitemap ale dla mnie blogi zrobione na blogspocie są tylko narzędziami. Z tego powodu taka sitemap jest dla mnie wystarczająca.

No ale jak dodać sitemap z bloggera (blogspotu) do Google Search Console?

Google Search Console i dodawanie domen

Jest kilka sposobów dodawania domen do Google Search Console i zawsze sprowadza się to do jednego: musimy potwierdzić nasze prawa do domeny. Musimy poddać się weryfikacji własności.

Proces jest prosty i w wielu przypadkach jest automatyczny (polega to tylko na klikaniu “dalej”). Co jednak z bloggerem? A co w sytuacji jak blogi stworzone na bloggerze są stworzone pod innym, zarejestrowanym kontem?

W takim przypadku wybieramy opcję pozwalającą na wiele sposobów weryfikacji czyli to pop prawej (url pfrefix):

Blogger Sitemap Google Search Console

Później wybieramy “html tag” i kopiujemy wygenerowany przez Google ciąg znaków. Musimy je umieścić na swoim blogu na bloggerze. Gdzie?

Blogger i dodawanie html tag

Musimy wejść na zaplecze administracyjne naszego bloga w bloggerze. Idziemy do zakładki: “motyw” czyli tam gdzie są szablony. Wybieramy opcję przy aktualnie używanym (strzałka/ trójkącik – jak na zdjęciu)

Blogger Sitemap Google Search Console

i wybieramy opcję “edytuj html”.

Pojawi nam się wersja tekstowa budowy naszego bloga. W górnej sekcji tuż poniżej <head> wklejamy ten wygenerowany przez Google Search Console kod i zapisujemy.

Przechodzimy znów do Google.

Google Search Console i sitemap bloggera

Wybieramy opcję weryfikacji i za chwilę okaże się, że zostaliśmy uznani jako właściciel bloga. Od tej pory możemy dodać sitemap naszego bloga stworzonego na bloggerze.

Jeżeli nasz blog już jakiś czas trwał to sitemap już jest. Widać nawet jak dużo linków zawiera. Musimy jedynie poczekać jakiś czas (dni) by zobaczyć jak dużo Google z tych linków zindeksował.

Jeżeli nasz blog jest dopiero co stworzony to dodajemy sitemap.

I to cała magia. Pozdrawiam!

Powiązane artykuły

Komentarze