Avalon – Photography and Portfolio WordPress

Avalon – Photography and Portfolio WordPress to szablon, który dawno wyszedł z obiegu ale mam do niego sentyment. Dlaczego?

Avalon – design!

W czasie gdy kupiłem go na Themeforest ten szablon WordPress był dla mnie jak wejście do nowego, nieznanego mi z jakiejkolwiek strony świata. Wcześniej pracowałem na prostych szablonach, które modyfikowałem osobiście (tak.. PHP kiedyś się umiało) ale to wszystko było pod kątem dodatkowych slotów czyli więcej sidebarów w ciekawych miejscach tak by przekształcenie szablonu z jednej tematyki w drugą odbywało się błyskawicznie. Wtedy mój “design” oparty był po prostu na ładnych zdjęciach. Ale nie było w tym całościowego podejścia do sprawy.

Avalon otworzył mi oczy. Mimo, że jako szablon bardzo wyspecjalizowany czyli ukierunkowany na ładnym, krótkim pokazaniu swojego portfolio to jednak miał w sobie tyle estetyki w tak wielu miejscach, że pracując na nim ciągle miałem wrażenie przezywania “pierwszego razu” z obcowaniem z fantastycznym gadżetem (premium do kwadratu).

To był tez pierwszy szablon z tak łatwym kreowaniem na zapleczu administratora każdego z elementów czcionki, rozmiaru, odległości i kolorystyki. Nie musiałem już jak dawniej mieszkać w arkuszach stylu.

Oczywiście szablon miał w sobie ograniczenia ale wynikały one nie z braku przemyślenia działa przez twórcę. Wynikały one tylko z tego, że był to dopieszczony szablon ale wyspecjalizowany.

I również oczywiście sam starałem się dopasować ten szablon pod swoje potrzeby ale ostatecznie (oprócz jednego potężnego projektu) zarzuciłem pracę na nim. Czasami wracam do niego z czystego sentymentu.

Avalon to był też pewnego rodzaju koniec i początek mojej przygody z CMS WordPress. Nie chodzi o to, że ten CMS porzuciłem (tak było z Joomla) ale po prostu chodzi o typ przygody. Przestałem już sam tworzyć proste szablony lub je modyfikować. Zacząłem już korzystać z gotowych szablonów i dorzucać do nich gotowe wtyczki (w ostatnim roku tyko raz zmodyfikowałem gotową wtyczkę o potrzebne mi funkcje). Doszedłem do wniosku, że już o wiele więcej dostanę biorąc dopracowane produkty, które z każdym rokiem “puchły” niż poświęcając czas na “tworzenie” narzędzi WordPress. Zająłem się już tylko czystym tworzeniem treści czyli artykułów i materiałów multimedialnych.

Avalon – ocena

Wspomniałem, że ten szablon do WordPress wyszedł z obiegu tzn. nie można już kupić licencji od autora. Z tych miejsc co odwiedzałem oferowały tylko dostęp do GPL czyli oderwanego bytu od twórcy. Zapłacenie za dostęp do tej wersji nie jest równoznaczne z zapłaceniem autorowi za treść intelektualną.

Tu od razu dodam, że są miejsca oferujące GPL ale często są one powiązane z prawidłowym licencjonowaniem. Po prostu niektórzy oferują np. nieograniczoną ilość projektów wykorzystujących dany szablon czy wtyczkę za np. 1000 dolarów. A takie repozytorium GPL oferuje za marne grosze współudział w tej licencji.

Wracając do oceny – w tamtych czasach to był produkt wysokiej próby ale, że staram się ocenić możliwości wykorzystania narzędzi WordPress w czasie współczesnym to i ocena musi być uwspółcześniona (i bez elementów sentymentu). Ponieważ jak już zaznaczyłem wcześniej, ciągle wracam do tego szablonu to postaram się ocenić uczciwie. A oceniam ten szablon na 6.9/10 (nadal szybkość działania, wygląd ostatecznego projektu, opcje, trudność w dopasowaniu, liczba wtyczek potrzebna do działania itp.)

Powiązane artykuły

Komentarze

Avalon - Photography and Portfolio WordPress to szablon, który dawno wyszedł z obiegu ale mam do niego sentyment. Dlaczego? Avalon - design! W czasie gdy kupiłem go na Themeforest ten szablon WordPress był dla mnie jak wejście do nowego, nieznanego mi z jakiejkolwiek strony świata. Wcześniej...Avalon - Photography and Portfolio WordPress